Ideální doba pro zakládání louky je brzy na jaře a nebo pozdě na podzim. My jsme teď malou loučku zakládali v půlce listopadu.
- Nejprve je potřeba si koupit luční směs. Vím zatím jen o dvou výrobcích: http://www.plantanaturalis.com/ a http://www.agrostis.cz/. Pro malé či členité plochy, kde se bude častěji chodit, se hodí například Zahradní loučka nebo přímo Zelený chodníček pro časté sešlapávání.
- Potom je potřeba připravit místo k setí. Půdu má být čistá, tedy odplevelená. Jakým způsobem to udělat? To si každý za sebe asi vyloží jinak. Lze prostor poorat a pohrabat kovovými hraběčkami. Nebo lze povrch zamulčovat kartony a slámou a na ně dát vrstvu hlíny a písku. V každém případě nelze osivo jen tak hodit do zapěstovaného trávníku, zvlášť ne do pohnojeného trávníku. A už určitě není dobrý nápad druhý extrém, tedy postřik pozemku tzv. roundupem či podobnými šílenými jedy. My jsme vzhledem ke studenému větru a zimě jen navezli na plevelem zarostlé, byť posečené místo, hromady hlíny a hráběmi ji rozhrnuli. Byl to takový kompromis.
- Do kýblu si zavčas připravte suchý písek. Stačí jen trochu na promíchání s osivem. S pískem se bude osivo lépe set a spotřebujete jej rovnoměrněji. My jsme nabírali vlhký písek z nezakryté hromady, také to s ním šlo, ale suchý by byl vhodnější.
- Osivo v sáčku promíchejte, přisypte do písku a pořádně míchejte.
- Potom je dobré si celou směs rozdělit na dvě poloviny a vysévat každou zvlášť na celou plochu. Nejlépe ji rozsévat do kříže. Zajistí se tak rovnoměrné pokrytí osivem.
- Hráběmi promíchejte semena s vrchní vrsvou půdy. Jen lehce! Nezahrabávejte je moc hluboko, semena by měla být jen 0,5 cm pod povrchem.
- Celou plochu je potom potřeba "ušlapat" či uválet. Můžete si třeba přivázat dvě desky pod boty a povrch pěkně udusat. Nebo ho uplácávat lopatou, jako jsme to zkusili my. Obyčejné šlapání botami bez destiček není vhodné, protože se do navezené/poorané hlíny člověk akorát boří.
A dál už je to na přírodě. Louku nezalévejte a především ji ničím nehnojte. Počkejte nejlépe na déšť.
První rok se tvoří jen kořínky rostlin, takže se nedivte, že opět vykoukne také plevel. Louku je potřeba v prvním roce častěji kosit. Jakmile dosáhne porost výšky cca 20cm, tak jej pokoste na přibližně 6 cm výšky a pokosenou trávu z louky odneste.
Teprve v druhém roce by měla být louka už znatelná. Druhým rokem je třeba ji séct 2–3 krát ročně, aby se porost zahustil, první seč se začíná na konci květu kopretin v květnu.
Potom se louka obvykle seče jen 1–3 ročně, když začíná odkvétat. Ideálně nechte seno chvíli na louce ležet, aby se rostliny stihly vysemenit. Nikdy nesečte níže než 8–10 cm.
![]() |
Louky jsou půvabné a často se vejdou i do malé zahrady. (Zdroj obrázku: https://commons.wikimedia.org/) |
Infomace o tom, jak louku správně kosit: http://www.ekozahrady.com/kvetnate_louky.htm.
Obrázek louky: By Thomas Huntke, Germany (der Uploader) http://www.huntke.de (Own work (Original text: Eigenes Foto)) [CC BY-SA 3.0 de], via Wikimedia Commons, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Bergwiese-Kaernten-2008-Thomas_Huntke.jpg
Žádné komentáře:
Okomentovat