Jak zabalit fíkovníky na zimu

Musím se vám přiznat, první roky jsem balení fíkovníků moc neřešila. Zpočátku jsem měla jen dva, neplodily a byly malé, takže mi na jejich zimní ochranu stačila obyčejná deka. Ano, deka. Nejobyčejnější levná deka z Ikey. Sledovala jsem předpovědi počasí a když hlásili větší mrazy, tak jsem prostě na ty fíkovniky hodila deku a když se počasí umoudřilo, hned ji sundávala a pak vyprala. S rostoucím počtem fíkovníků na zahradě a jejich větší velikostí to však chtělo sofistikovanější řešení.

Fíkovníky prostě omotám velkou jutovou látkou a zasypu listím, které celý podzim sbírám od sousedů do pytlů.

Na začátek musím napsat, že mám jednu fakt ohromnou výhodu. Bydlíme totiž na kopci. Sice je to skoro 500 m n. m., ale pořád na jižní Moravě a tak nezažíváme tak hrozné mrazy, jako mají ve vesnicích jen pár kilometrů pod námi v údolí. Jo, v mrazových kotlinách musí lidé fíkovníky chránit před mrazy ještě sofistikovaněji. Když už mrzne až praští, tak to u nás je vždycky lepší než v mrazové kotlině. Tedy nevyčítejte mi, že můj způsob Vám třeba nezafunguje, může se to stát. Jeden základní způsob popisuje prodejce odolných odrůd pro ČR tady: https://www.exotickazahrada.cz/fikovniky/  a dole mám odkazy na diskuze, kde sdílí své tipy na zazimování fíkovníků spousta zkušených pěstitelů.

Moje práce na zazimování fíkovníků začíná už na podzim, když padá listí ze stromů. Schraňuju ho v pytlích a mám schované pod střechou, aby na něj nepršelo a zůstalo suché a dobře se s ním pracovalo. Protože mám přírodní zahradu, s většinou našeho listí počítám do trvalkových záhonů. Prostě spadne pod stromy do trvalek a chrání je na zimu. Takže, popravdě, chodím prostě s prosbou k sousedům s trávníky, kteří listí hrabou a sbírají. Beru si od sousedů každý rok listí do pytlů a schovávám na prosinec - právě kvůli fíkovníkům.

Základem mých balení fíkovníků je listí, které mi darují sousedé.

Na podzim je potom velká část dřevárky zaplněná spíš pytli s listím - to aby na ně nepršelo a dobře se s tím suchým listím pracovalo.

Větve velkých fíkovníků stáhnu provazem blíž k sobě, aby se mi dobře omotávaly jutou a nespotřebovala jsem jí tolik. Pokud je u Vás na zahradě hodně myší, tak se ještě doporučuje omotat hlavní větve dole jutou, aby se v tom listí potom nezabydlely myši a neohlodávaly kůru. 

Větve větších fíkovníků stáhnu k sobě, když to jde.

Potom omotám fíkovník jutou. Koupila jsem tkanou jutovou metráž vyšší gramáže. Existuje i netkaná jutová textilie, ale ta snadno plesniví a hůř se s ní pracuje, takže kupuji na tohle vždycky tu tkanou. Shora do toho prostoru sypu listí, juta ho drží u kmene a větví (viz první fotka). Popravdě sypu listí jen tak do výšky metru maximálně. Chci ochránit hlavně ty základní větve, aby se z nich kdyžtak mohl fíkovník obnovit.  Konce větví omrzají někdy kolem -12 °C, kolem -20 °C by omrzl asi celý fíkovník, kdyby nebyl zakrytý. Někdy ty horní konce větví prostě ještě jen omotám jutou. A nebo před hlášenými většími mrazy jdu a hodím na tu svoji konstrukci ještě tu obyčejnou deku, kterou pak vyperu, až největší mrazy přejdou.

Mladé rostlinky jsem v rámci úspory času řešila jednoduše tak, že jsem na ně opatrně "převrátila" půl pytle s tím listím, viz fotka mých malých fíkovníků ve svahu:

Malé rostliny fíkovníků jsem prostě "přikryla" půlkou pytle s listím. Dělala jsem to opatrně, aby si nepolámala ty větvičky.

Fíkovníky takto zakrývám někdy v průběhu prosince. Kryt potom sundávám v březnu, nejpozději v době, kdy začnou kvést krokusy. Už nějakých šest let takhle chráníme fíkovníky a všechny nám přežily. Nicméně u nás je opravdu zásadní výhoda v té dobré poloze na kopci. Když jsou hlášeny velké mrazy, tak rozdíl mezi teplotou u nás na kopci a jen o pár kilometrů níže hned pod kopcem v údolí je třeba až 10 stupňů (my máme "jen" -10 °C, ale v údolí mají -20 °C). 

Listí, které fíkovníky chránilo, si dávám na kompost. Jutové tkaniny usuším nejlépe na slunci nebo nechám proschnout na venkovních šňůrách na prádlo a dobře suché je poskládám a schovám na další rok.

Další články k tématu:
https://www.exotickazahrada.cz/fikovniky/
https://www.zahrada.cz/forum/exoticke-ovoce/zazimovani-fikovniku-177426/?kotva=zazimovani-fikovniku-234048
http://www.kiwiforum.cz/forum/viewtopic.php?f=23&t=285&sid=f431164ffd094ec7ca5db931ef922a3b

Sdílení:

0 komentářů