Trable s růžkatcem ponořeným, aneb jak si rozumět s tímto čističem jezírek
Růžkatec ponořený (Ceratophyllum submersum) má být kouzelná rostlinka, která plave v jezírku a ubírá živiny, takže se tam tolik nemnoží řasy. Přesně tohle její "kouzlo" mne nalákalo a před několika lety jsem ji koupila do našeho jezírka. Její "zasazení" bylo vážně jednoduché, prostě se rostlinky hodily do vody a bylo to. Jde o ponořené plovoucí rostliny, které nemají kořeny. Na fotkách je obvykle uvidíte krásně světle zelené (takhle se pěstují v domácích akváriích), i mně světle zelené přišly, nicméně v jezírku po pár dnech získaly svoji obvyklou temně zelenou barvu.
Růžkatec ponořený najdete v jezírku většinu roku plavat takhle pod hladinou. |
Nejspíš chcete vědět, jestli mi růžkatce nějak zázračně pomohly udržet vodu v našem okrasném jezírku (bez filtrace, bez techniky) hezky čistou bez řas. No, asi ano. Jistá si vlastně vůbec nejsem, protože jsem ve stejnou dobu dělala spoustu dalších věcí (dafnie, zeolit, přistínění jezírka, ...). Zlepšení tedy rozhodně pozoruju, ale čím přesně to bylo, to těžko říct.
Růžkatec ubírá živiny řasám a má dodávat do vody kyslík. Jeho základní problém je ale ten, abyste ho spolu s čištěním jezírka nevytahovali ven. Je plovoucí, na podzim klesá ke dnu (a mně přijde, že i poněkud zhnědne). Takže když jdu na podzim čistit jezírko, vytahuju kromě listí i spoustu růžkatců. Zavedla jsem si na to takovou rutinu. Vytahuju listí z jezírka takovými těmi hustými jemnými moderními hráběmi na listí (opatrně, abych si nepoškodila folii). Listí dám do jednoho kýble a vyberu kousky růžkatce do druhého kýble s vodou. Po dočištění jezírka tam růžkatce na jedno místo vrátím zpátky. Je to větší piplačka, ale zatím mám za to, že snad ten růžkatec čistotě vody v jezírku pomáhá, takže mi to stojí zato.
Jezírko čistím na jaře hráběmi - vybírám listy a nepořádek. Musím si ale hlídat růžkatce, abych si je vyhodila z jezírka. Dávám je do kýble s vodou a pak vracím do jezírka zpátky. |
V létě stejně občas mívám v jezírku řasy a světe div se, vždycky jsou teď namotané právě kolem toho plovoucího růžkatce :-) Občas to tedy všechno vylovím (hráběmi na listí), trochu z růžkatce sundám ty řasy a zase ho vrátím zpátky. To, že se při tom dost stonků poláme (je docela křehký), vůbec ničemu nevadí, zase porostou dál.
V létě má kolem sebe růžkatec často namotanou řasu, které se říká žabí vlas. Sice je to trochu paradox, ale jinak je voda bez řas a průhledná, tak to neřeším a občas z něj tu řasu sundám. |
Okysličovat vodu by ještě měla i žebratka bahenní (hottonia palustris), ale tu se mi pěstovat zatím moc nedaří (obvykle nepřežije zimu a asi je na ni v okrasném jezírku moc živin, má raději mezotrofní vody). Růžkatci se v našem jezírku daří, potřebuje tvrdou vodu, což u nás základ vody v jezírku rozhodně tvrdý byl.
Pokud Vám nevadí, že budete muset aspoň třikrát ročně vytahovat z jezírka nepořádek a řešit, co z toho teda je vlastně ten růžkatec, tak Vám ho plně doporučím. Třeba Vám pomůže udržet vodu v okrasném jezírku hezky čistou (i bez filtrace a techniky, tak jak je to u nás).
0 komentářů