V záplavě jarních květin I

Babička měla malou okrasnou zahrádku hned pod okny a na jaře mi hlásila, že už rostou sněženky, že vykoukly krokusy a nebo za chvíli pokvetou narcisky. Já bych si jinak té jedné nebo dvou kytiček kolikrát ani nevšimla. Doposud mám takové "sbírkové zahrádky", kterou jsou opravdu sbírkami různých jednotlivých exemplářů darovaných i koupených květin, svým způsobem ráda. Vždy je tam na co koukat. Na to, abych ale při pohledu do zahrady cítila, že přichází jaro, potřebuju osobně něco úplně jiného.
Vždycky mne dostanou fotografie míst, kde se člověk doslova ztrácí v záplavě jarních květin. To je pro mne to pravé – velké množství stejných jarních květin, které jsou vidět už zdálky. A co teprve ta vůně... Mnohá tato "moře" jarních květin jsou ale hodně náročná nejen na péči, ale i na peněženku. Takže jsem k mým popisům drahých rostlinek hledala pokud možno i takové jarní květiny, kde by mohlo být za relativně málo peněz časem hodně jarní muziky, tedy takové druhy, které se samy postupně v zahradě rozmnožují. Tady je moje první část výběru jarních květin.
S prominutím jsem většinou vynechala bíle kvetoucí květiny (sněženky, bledule, sedmikrásky, medvědí česnek, sasanky, kovalinky), byť jsou krásné, není to pro mne ale úplně to pravé "pastelově barevné" jaro. 

Žluté narcisy – pěstuje je v mulči mezi levandulemi moje tchýně. No a já na nich mohu vždy na jaře oči nechat, krásně žluté hlavičky jsou vidět hned z okna na terasu a jasně září a ohlašují jaro, i když je třeba zrovna zataženo nebo prší. Záplava květů ze šlechtěných narcisů není úplně levnou záležitostí, i když si vyberete levnější odrůdu, 100 cibulek nezbytných pro nějaký větší efekt přijde na 1500–3000Kč a je potřeba je každých 4–5 let přesadit, aby stále dobře kvetly.

Zářivá záplava žlutých květů umí dokonale člověka naladit na přicházející jaro. Na všech obrázcích jsou především šlechtěné narcisy, které je nutné kompletně vysazovat. (Zdroj obrázků: http://northcountryreflections.com/http://www.gardeners.com/http://www.mackenzie-childs.com/ a https://www.flickr.com/)
O něco zajímavější je to s tzv. botanickými narcisy, přírodními druhy menšího vzrůstu, které se samy dobře rozrůstají dceřinými cibulkami. Hůř se shání, nejsou tolik výrazné, patří mezi ně například: Narcissus assoanus, narcis sukničkový (Narcissus bulbocodium, měli jej jednu dobu u Krulichů), narcis bramboříkový (Narcissus cyclamineus) nebo Narcissus minor.
Oblíbený nízký druh narcisu, který se prý dobře sám rozrůstá je "Tete a Tete" (mívají jej např. i v Ikee v květináči). Narcisy potřebují slunečné místo (to máte na jaře ale i pod listnatými keři) a někdy se doporučuje dát trochu písku na dno jamky pro lepší drenáž. Nevýhodou jsou potom trochu ošklivější listy, které se nemají kosit, než zaschnou. Obvykle se pod stromy a keři sází narcisy mezi jemné trvalky, které zasychající listy potom později zakryjí (často pomněnky, primulky, macešky, fialky, plamenky a petrklíče, někde byl i tip na pěstování s mátou). Pokud vám záleží na včelách, jsou pro ně lepší botanické narcisy a nebo ty, do kterých se nějak dokážou dostat (tedy některé plnokvěté jsou ze hry). Samozřejmě nutno podotknout, že narcisy jsou dost jedovaté.

Žluté a fialové krokusy (šafrány)
Krokusy (jarní šafrány) kvetou velmi brzy, jsou důležitou medonosnou rostlinou a samy se množí dceřinnými cibulkami nebo samovýsevem semeny. Vzhledem k jejich malé výšce je lidé pěstují i jako jarní ozdobu trávníků. Pokrýt brzy velkou plochu by se mělo podařit s obyčejným fialkovým šafránem Tommasiniho (Crocus tommasinianus) a šafránem Sieberovým (Crocus sieberi). Obecně se jim ale lépe daří spíše v podrostu listnaných keřů, neboť jim vyhovuje polostín a mulč z listí. Pro zakrytí zasychajících listů se obvykle pěstují spolu s pomněnkami.

Zdroj obrázků: https://www.flickr.com/, http://blomsterverkstad.blogspot.cz/, https://www.flickr.com/ a http://wifemothergardener.blogspot.cz/
Ještě bych měla taky podtknout, že krokusy jsou jedovaté, nicméně nenašla jsem, že by kdy byly zaznamenány otravy těmito rostlinami.

Fialové bramboříky
Sám se na zahradě bude vysévat a postupně rozšiřovat krásně fialový, časný venkovní brambořík Cyclamen coum hybridum. Roste v polostínu, klidně i ve stínu a v půdě mu svědčí trochu vápna. O rozšiřování semen se postupně zaslouží mravenci a bramboříky tak mohou pokrýt větší plochy. I jejich listy jsou potom pěkné a kryjí půdu. Velmi často je najdete pěstované se sněženkami, neboť často vykvétají zároveň s nimi. Na závěr jen musím podtknout, že brambořík je jedovatý, především jeho čerstvá hlíza, kdy k otravě stačí už 0,3 g a prý silně poškozuje ledviny. Tak pozor na zahradě s dětmi. Skvěle bude ale vypadat třeba ve stínu v předzahrádce spolu se sněženkami.

Venkovní bramboříky vypadjí parádně v kombinaci se sněženkami. Navíc jejich listy potom trochu skryjí zatahující se listy sněženek. (Zdroj obrázků: https://www.learningwithexperts.com/https://www.sarahraven.com/
Žluté talovíny
Na jaře jako první v zahradách všichni hledají sněženky a přitom talovíny jsou kolikrát i časnější a září krásně žlutou barvou. Vyhovuje jim vlhčí půda pod stromy a keři, kde budou trochu zakryté v listí. Množit se dá dělením hlíz a nebo se rozšiřuje i sám pomocí semen. V případě rostlin ze semen ale výsledný efekt dlouho trvá, protože nové rostlinky kvetou třeba až po čtyřech letech. Pokud chcete využít právě samovýsevu, pořiďte si klasický původní druh Eranthis hyemalis, kříženci už totiž semena tvořit nemusí. Talovín je také jedovatý, ale otravy nejsou zaznamenány.

Talovíny jsou maličké, ale ve velkém množství také pěkně září, mnohdy už v únoru. (Zdroj obrázků: http://scoodoos.com/http://gardenofeaden.blogspot.cz/ a https://commons.wikimedia.org/)

Inspirovala jsem vás na vytvoření zářivého jarního koberce na zahradě? Jestli ne, počkejte třeba na další dva články o dalších (pozdnějších) jarních květinách v zahradách. A kdo se chce pokochat obrázky jarních květin už teď, připravila jsem Pinterestovou nástěnku: https://cz.pinterest.com/zahrada/záplava-jarních-květů/Články na stejné téma:
http://www.ireceptar.cz/zahrada/okrasna-zahrada/jarni-kouzlo-lesniho-zakouti-jak-pestovat-hajni-kvety-na-zahrade/
http://www.ireceptar.cz/zahrada/okrasna-zahrada/jaro-kvete-modre-ladonka-pomnenkovec-pupkovec-jaternik-kosatecek/
http://www.ireceptar.cz/zahrada/okrasna-zahrada/jak-vypestovat-pestry-koberec-jarnich-kvetin-pod-stromy-a-keri/
http://www.ireceptar.cz/zahrada/okrasna-zahrada/vicekvete-tulipanky-na-skalku-i-na-zahon/
http://www.ireceptar.cz/zahrada/okrasna-zahrada/vyber-botanickych-narcisu-a-tulipanu-pro-jarni-zahradu/

Obrázky:
* Judith Irven, A host of golden daffodils, North Country Reflections, http://northcountryreflections.com/a-host-of-golden-daffodils/ * Kathy LaLiberte, Success With Spring Bulbs, http://www.gardeners.com/how-to/how-to-choose-spring-bulbs/5017.html
* MacKenzie-Childs Aurora, Spring daffodils, http://www.mackenzie-childs.com/GalleryView.aspx?gid=28
* Natali Antonovich, Keukenhof, Holland, via Flickr, https://www.flickr.com/photos/natali_antonovich/6163734644/in/set-72157627494114499
* Jürgen Krug, Krokuswiese - Crocus meadow, via Flickr, https://www.flickr.com/photos/39112736@N02/4466283249/
* Mina Mercke Schmidt, Field of crocus, http://blomsterverkstad.blogspot.cz/2011/04/krokusmatta.html
* Marla-H, A profusion of flowers, via Flickr, https://www.flickr.com/photos/31693460@N06/6925220273/
* Andrew Petterson, Garden Blogger's Bloom Day ~ March 2013, Wife, Mother, Gardener, http://wifemothergardener.blogspot.cz/2013/03/garden-bloggers-bloom-day-march-2013.html
* Andy McIndoe, Late Summer: Time To Order Bulbs, MyGardenSchool, https://www.learningwithexperts.com/gardening/blog/late-summer-time-to-order-bulbs/
* Sarah Raven, Cyclamen coum, Sarah Raven shop, https://www.sarahraven.com/flowers/bulbs/bulbs_for_naturalising/cyclamen_coum.htm
* Nicola Stocken Tomkins, Cyclamen carpet, via Flickr, https://www.flickr.com/photos/countrysideonline/8444590662/
* Scoodoos, Contorted hazel, Scoodoos, http://scoodoos.com/more-information-about-the-trees/9-hazel/
* Simon Eade, WINTER ACONITE - Eranthis hyemalis, The Garden of Eaden, http://gardenofeaden.blogspot.cz/2014/02/winter-aconite-eranthus-hyemalis.html
* Winter aconite, By Martin Olsson.  [GFDL, CC-BY-SA-3.0 or CC BY-SA 2.5-2.0-1.0], via Wikimedia Commons, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Eranthis_hyemalis_aka_winter_aconite_2005_5th_april_in_tradgardsforeningen_gothenburg_sweden.jpg

Sdílení:

1 komentářů

  1. Jitko to jste přesně trefila můj letošní postřeh. Před pár dny jsem zrovna uvažovala o tom, že nejefektnější a vlastně nejkrásnější jsou jarní cibuloviny ve velkém množství, nejlépe pokud jde o botanické druhy a navíc pouze v jedné barvě. Proto jsem si do trávníku v minulých letech dala jenom sněženky a teď zrovna zvažuju, kterou trochu pozdnější cibulovinu/hlíznatou rostlinu ještě přidat. Díky za tenhle článek!

    OdpovědětVymazat