Březen – co dělat na zahradě

Co můžete dělat na zahradě v březnu?

 • Dělají vám doma radost kupované hyacinty, prvosenky nebo narcisky? Můžete si je zasadit do zahrady pod listnaté stromy, kde příští rok možná některé znovu vykvetou.
 • Již můžete vyhlížet ptáky vracející se z teplých krajů: vlaštovky, čápy, jiřičky, husy, skřivany či špačky a drozdy. Březen je také vhodná doba pro umístění případné ptačí budky, nebo umístění hnízda pro vlaštovky.
 • S fotoaparátem můžete na zahradě hledat první letošní posly jara – sněženky, bledule, krokusy, "kočičky" na kvetoucích vrbách či nenápadné žluté kvítky dřínů. Pokud při tom náhodou najdete i vysíleného čmeláka, máte mu prý zkusit dát cukr.
 • Často již lze sázet kerblík, šalvěj, tymián, špenát, ředkvičky, cibule, salát, pažitku či červenou řepu. Ale také jetel či vlčí bob na zelené hnojení stromů. A když už jste u toho hnojení, je vhodná doba pro rozhození vyzrálého kompostu.
 • Chybí vám stromek či keř v zahradě? Teď je ještě lze sázet, byť podzimní sázení  je lepší. 
 • Ke konci března již můžete vyhlížet také první motýly – žluťásky.
 • Březen je doba, kdy už milovníci zeleniny za okny hýčkají malé rostlinky a předpěstovávají ze semen rajčata, celery, papriky a postupně i další zeleinu.
 • Pokud opravdu chcete a potřebujete stříhat či řezat stromky či keře, v březnu se ve dnech, kdy nemrzne a nefouká vítr, stromy stříhají. Ale stříhejte jen, když opravdu víte, co děláte a proč to děláte.

Inspirováno: Práce na zahradě. A nechcete raději zábavu?

Sdílení:

2 komentářů

 1. Já se nemohla března dočkat :) o víkendu plánuji pořádnou údržbu záhonu, vysetí pár druhů salátů, rozhození kompostu, přesazení dvou keřů. Na domácím parapetů už předpěstovávám pár kousků. Nikdy mě nenapadlo rovnou vysadit cibulky ven, vždy jsem je nechala po odkvětu zaschnout a sázela až na podzim, tak vyzkouším :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mně každý radil krokusy, narcisy, hyacinty i primule v březnu sázet. I v článcích jsem o tom četla. Ale zatím jsem nebyla moc úspěšná, takže nevím, zda to opravdu dobře funguje. Mne vůbec nenapadlo si cibulky nechat zaschnout a schovat na podzim, díky moc za tip!

   Vymazat