Jakou folii do jezírka? Černá versus tmavě olivová, antracit, khaki...!

"Tobě to ale musí vrtat hlavou... ", poznamenala kamarádka, když jsem pořád koukala na jejich koupací jezírko a neustále studovala folii v různých výškách. Ano, vrtalo a fakt hodně. Mají totiž opravdu nádherné koupací jezírko s průzračnou modro-zelenou vodou. Však se podívejte na jejich fotku jezírka čerstvě po založení:

Nádherné jezírko našich přátel s nádhernou barvou vody, aneb co dokáže čistá voda a vhodně zvolená barva folie.

Tu nádhernou barvu jsme obdivovali vždycky, ale teď o to víc, když jsme si vytvořili vlastní jezírko. A to naše jezírko takovou krásnou vodu nemá... vrtalo mi hlavou, čím to je a co jsme udělali špatně. Když jsem viděla okraje jejich folie, což ostatně můžete vidět na horním obrázku taky (přehyby na okraji kamenů), tak vypadala prostě jako taková ta obvyklá černá folie, co se všude prodává, jen už krapet vybledlá ze sluníčka. Aniž bychom se pořádně s někým poradili a nebo se podívali na diskuzní fóra a skupiny apod., tak jsme si prostě na jezírko sehnali taky tu "černou PVC folii". 

Srovnávání našich dvou jezírek mne ale nutilo nad tím hodně přemýšlet a pátrat a hledat. Že by měli ve vodě nějaký biofilm, který dělá ten efekt? Je to jen tím lomem vody, protože jejich jezírko je hlubší? Mají ve vodě nějaké jiné minerály či složení? Je to jiným pH? Dělají ten efekt odrazem ty kameny? Prostě se mi hlavou promítala jedna šílenější teorie než druhá. Jednu chvíli jsem kamarádku přesvědčovala, že jim jistě ta firma prostě na spodní část musela navařit folii s jinou barvou... a tak mi našla fotografie z doby před položením. Jejich jezírko vypadalo naprosto obvykle a bylo z jednoho kusu tmavé šedé folie: 

To stejné jezírko, jen z jiného pohledu. Folie je jednolitá, "obyčejná" tmavá. Alespoň nám to tak jako laikům přišlo. Samozřejmě profíci a poučení lidé už hned vidí, že tohle prostě klasická černá barva folie není...

Moje detektivní pátrání bylo ukončeno tím, že kamarád kontaktoval firmu, která jim jezírko dělala a napsali nám i přesný typ folie:  Jezírková fólie Aquaplast 805 / 1,5 mm a uvedli, že barva byla "tmavá oliva". (Doplněno po letech: tu už nedělají... teď mají olivovou, která je ale hrozně zelená, a nebo antracitovou khaki, která je víc šedá a blíž tomu, co mají kamarádi).  Takže stejná firma (Fatrafol), typ (PVC), akorát zásadní tam byla ta barva folie. Ano, nešlo o klasickou černou, ale o šedivou/antracitovou. A o tom to celé je. Jiná barva folie.
Pak už jsem samozřejmě našla přes to spojení slov "tmavá olivová" všechny ty diskuze a tipy a doporučení, že kdo chce hezkou vodu, musí dávat tuhle antracitovou nebo tmavě šedou folii. Dokonce mi na Facebooku (v této diskuzi) poslali fotografii napuštěného 2 m hlubokého jezírka, kde je hezky vidět, jak s narůstající hloubkou přechází ta šedivě-khaki barva do té krásné modrozelené. Tohle vám prostě černá folie neudělá. 

Pro ilustraci, koupací jezírka s černou folií vypadají obvykle nějak takto:

Koupací jezírko s průzračnou čistou vodou, ale efekt je prostě díky černé folii jiný.  Zdroj obrázku:  jonsnaturalswimmingpooljourney, Caroline Edwards, na https://www.instagram.com/jonsnaturalswimmingpooljourney/


Pořád je to samozřejmě čistá voda, je to takové přírodní, hezké... ale někdo se do té černé prostě bojí jít plavat. Namodralá barva vody prostě láká víc. Samozřejmě ekologičtější varianta folie z kaučuku místo plastu prostě černá je a bude. Navíc pro milovníky ryb se doporučuje pro chovná rybí jezírka raději černou folii, protože na ní není tolik vidět ta špína na stěnách folie (je otázkou, nakolik by tam měla s filtrací, UV lampou, vzduchováním a všemi pomůckami, které obvykle pěstitelé ryb opravdu potřebují, ta špína objevovat...). My ale ryby nepěstujeme, takže je škoda, že jsme do té černé folie šli a nedali si tam tu "hezčí".

S tou "tmavě olivovou" dost naběhla, protože okolo této barvy folie jsou docela zmatky. Aktuálně má nejčastější výrobce Fatrafol svoji folii Aquaplast v odstínu "olivová", ale to je hodně zelené. Na nás. Spousta lidí takové jezírko udělané má a nedá na něj dopustit a fotky jsou pěkné. Nicméně my jsme se zhlédli v té krásné namodralé barvě u našich přátel a to "olivová" není. Najít antracitovou jezírkovou folii je dnes docela oříšek. Výrobce přejmenoval barvy folie a upravil vzorník na odstíny RAL a nějak mi zatím není schopen napsat, která že je to teď ta původní "tmavě olivová". Nejpodobnější tam teď mají "antracit (khaki)" o barvě RAL6006. Je to ona, není to ona?  Prý si mám vyžádat vzorník. Jenže to mi bude na nic, když ten pravý odstín se ukáže až po naplnění celého jezírka vodou...

Myslím, že tady na blogu ještě o barvě folie uslyšíte. Ne, nebojte, naše na podzim založené jezírko s černou folií už je hotové a "měnit" celou folii rozhodně nebudeme... spíš si děláme průzkum jestli si někdy jednou našetříme na náš vysněný biobazén, abychom neudělali chybu s ošklivou folií.

Samozřejmě, na to, aby ta barva vody při antracitové folii hezky vynikla, je potřeba čistá voda a čistit tu folii. 

Ještě doplním fotku jezírka našich přátel po třech letech, aby bylo vidět, že ta krásně modrá barva je tam pořád a ještě víc vidět. Nebyl to jen efekt po napuštění, mají to pořád takto krásné:
Krásně modrou barvu vody mají přátelé v jezírku pořád. Můžeme na tom oči nechat, jak k nim chodíme...

DOPNĚNÍ PO LETECH: Tak kamarádům jezírko po dalších třech letech změnilo barvu víc do zelena, folie zesvětlala (prý to nikdy v jezírkách dělat nemá, ale kamarádů máme důkaz, že to udělala, mají to nafoceno i po krátkém vypuštění). Ta tmavě olivová prostě nakonec šla do zelena a už to není to krásně modré jezírko, jako je nahoře na fotkách. Takže jsme pochopili, že základem je vybrat si do jezírka/biobazénu spíš čistě tmavě šedou folii, nebo antracitovou, která ale nemá žádný nádech do zelena. To udělá tu krásnou barvu. Samozřejmě takové šedé folie se jako jezírkové nevyrábějí, takže člověk musí sáhnout buď po drahé bazénové (mají krásné mramorové břidlice, krásně šedé s odlesky atd.) a nebo po střešní PVC hydroizolační folii, která se taky na jezírka často využívá a má širší vzorník barev (ale má výztuhu a nejspíš se s ní pracuje jinak... na jezírka se ale velmi často používá firmami).

Sdílení:

1 komentářů

  1. Tento clanok mi extremne pomohol. Tiez chcem taku krasnu modrozelenu vodu a tiez by som z neznalosti kupila klasicku foliu a myslela si ze nejaky odraz svetla to spravi. Velmi dakujem ze ste tu svoju skusenost dali.

    OdpovědětVymazat