Sazenice vinné révy v ledničce

Jak sázet vinnou révu, když je na zahradě 20 cm sněhu a půda zmrzlá až na kost? No, nijak.  A to je ten problém, pan Jedlička mi již zaslal moji vysněnou zásilku odolných sazenic vinné révy, ale u nás na zahradě je stále ještě opravdu dost sněhu.

Pan Jedlička mi poradil dát sazenice do chladu do písku nebo hlíny. Článek Uložení sazenic je ještě více konkrétnější na teplotu a podmínky. Sazenice révy jsou hodně náchylné k promrznutí kořenů, vyhovuje jim na skladování teplota 1 až 2 °C a vyšší vlhkost vzduchu, nesmí ale ležet ve vodě. Druhou možností je teplota 5–8 °C a prosypání sazenic říčním pískem. Pokud písek prosychá, tak je potřeba jej navhlčit.

Révu jsem zasypávala rovnou v sáčku, ve kterém přišla, na fotce jsou ještě vidět kořeny. Poprvé jsem měla písek i v kuchyni (celý pytel).
Tolik zajímavá teorie, ale teď praxe pro člověka, který bydlí v paneláku a k dispozici má akorát balkon a ledničku. Zajeli jsme si tedy do stavebních potřeb pro pytel říčního písku a cestou jsme se stavili na poště pro balík se šesti sazenicemi. Byly docela velké, ale pořád ještě tak akorát na jedno patro do ledničky, kam mi je manžel povolil dát.

Z části krabice jsem udělala rovnou podložku velikosti poličky v ledničce. Na ni jsem dala igelitový sáček, ve kterém sazenice přišly. Opatrně jsem je prosypala vlhkým říčním pískem a ještě trochu navlhčila rozprašovačem na květiny. A celé jsem to dala do ledničky, zvláštně nám teď lednička voní, jako někde u potoka.


V diskusích někteří dávají sazenice třeba jen zabalené do vlhkých novin. V písku by to několik dní měla réva přežít v nynějším počasí i na tom balkoně (celá důkladně zahrabaná), ale to jsem raději neriskovala. Přecejen mě sazeničky něco stály a nechci si je zničit ještě před sázením. No, snad v tom písku přežijí i ty popisky sazenic, abych věděla, co si kam sázím.


Další informace o skladování sazenic:
http://www.trhvin.cz/pruvodce-vinem/132-ulozeni-sazenic

http://www.zahrada.cz/forum/reva-vinna/uskladneni-revy-pred-vysadbou-118603/?kotva=uskladneni-revy-pred-vysadbou-119357


Sdílení:

0 komentářů